Alapítvány

Hasznos tanácsok gazdiknak

Karácsonyi jó tanácsok kutyásoknak

Mit NE adjunk a karácsonyi menüből kedvencünknek? Még akkor sem, ha ellenállhatatlanul néz ránk…

  • Csokoládé – A kakaóban olyan anyag (teobromin) van, amit a kutyusok nem tudnak megemészteni. Hasmenést, hányást, szívritmuszavart, rohamokat vagy – nagy mennyiségben – akár elhullást is okozhat! Főleg a magas kakaótartalmú csokoládéval vigyázzunk!
  • Alkohol – Már egy kis mennyiség is hányást, hasmenést, koordinációs- és légzészavarokat, légzési nehézségeket, kómát vagy akár elhullást is okozhat! Legyünk nagyon óvatosak! Vigyázzunk, hogy kedvencünk még véletlenül se jusson hozzá alkoholhoz vagy alkohol tartalmú ételekhez!
  • Hagyma – A hagyma és fokhagyma káros a kutyák számára, függetlenül attól, hogy nyersen, főzve vagy szárítva eszik meg! Már kis mennyiségben fogyasztva is károsítja a vörösvérsejteket, anélkül, hogy tüneteket okozna.
  • Szőlő, mazsola – A magok károsíthatják a vesét. Pontosan nem tudni, milyen mennyiségben veszélyesek, de jobb, ha óvatosak vagyunk ezekkel a finomságokkal is.
  • Fűszeres, sós ételek – Ahogy nálunk, embereknél is, a túlságosan fűszeres, sós ételek irritálhatják a gyomrot, hányást, hasmenést, görcsöket okozhatnak.
  • Xilit (nyírfacukor) - Számos cukorkát, rágógumit, néhány fogkrémet, egyes fogyókúrás termékeket xilittel, vagyis nyírfacukorral édesítenek. Nagyon vigyázzunk, hogy kutyusunk ezekből soha ne fogyasszon! Rendkívül káros a májra! Egy szem rágógumiban található mennyiség akár halálos is lehet!

Kérjük meg vendégeinket is, hogy ne etessék a kutyusunkat az asztalnál!

Szilveszteri jó tanácsok

MEGELŐZÉS 

0. A TILTOTT „ZAJKELTŐ KÉSZITMÉNYEK” BEJELENTÉSE
Javasoljuk, hogy az illegális pirotechnikai eszközöket alkalmazókat (petárdázók stb.) jelentsék be a rendőrségen!
 
1. TÁRSÁLLATOK BIZTONSÁGOS ELHELYEZÉSE
Az ünnep napján lehetőleg tartsák kedvenceiket biztonságos helyen, bezárva (lakásban, garázsban). Amennyiben tehetik, maradjanak vele!
 
2. NYUGTATÓK ALKALMAZÁSA
Akár december 31 reggelétől kezdve a zajok iránt érzékeny állatok nyugtatására használjanak az állatorvosuk által ajánlott állatgyógyászati készítményeket. (Vigyázat: Ne kísérletezzenek az emberek számára törzskönyvezett nyugtatókkal!) Újabban sikerrel alkalmazzák az úgynevezett feromon-párologtatókat és spray-ket, melyek a lakásban tartott állatok esetében segíthetnek átvészelni a zajos napok izgalmait.
 
3. EGYEDI AZONOSITÁS   
Kedvencünk könnyű azonosíthatósága érdekében javasoljuk, hogy a kutyáknál kötelező mikrochipet a cicákba is helyeztessék be. A microchip előnye az, hogy állatunk adatai az országos számítógépes rendszer segítségével az állatorvosi rendelőkben, állatmenhelyeken, gyepmesteri telepeken bármikor leolvashatók, így elkóborlás esetén a gazda adatai visszakereshetők, és az elkószált jószág könnyen visszajuttatható gazdájához.
Emellett nem árt egy bilétát is helyezni a kutya nyakörvére, melyen fel van tüntetve a gazda telefonszáma. Hiszen ilyenkor a megtaláló, könnyen és gyorsan tudja értesíteni a kutya gazdáját!

HA MEGTÖRTÉNT A BAJ

Ha elveszettnek gondolt állatot találnak:
 
1. BEFOGÁS ÉS BEFOGADÁS
Az ünnep áldozataként elcsatangolt állatok rendszerint küllemük (jó kondíció, ápolt szőrzet, stb.) és viselkedésük (általában barátságos, kevésbé félénk magatartás) alapján különböznek a kóbor állatoktól. Amennyiben az elveszettnek gondolt állat szelíd, javasoljuk mielőbbi befogását és nyugodt, biztonságos jól zárható helyen történő ideiglenes elhelyezését.
 
2. EGYEDI AZONOSITÁS ELLENŐRZÉSE
Amennyiben a talált állat jól kezelhető és könnyen szállítható, tanácsos elvinni állatorvoshoz, ahol ellenőrizhető, hogy van-e benne mikrochip, mely révén rendkívül gyorsan kideríthető a gazdi kiléte.
 
3.  A TALÁLT ÁLLAT BEJELENTÉSE
Nagyon fontos mielőbb bejelenteni a megtalált állat (és természetesen a megtaláló) adatait azon hatóságoknál, és civil állatvédő szervezeteknél és fórumokon ahol az állatot a gazdája keresheti, illetve célszerű egyúttal megtudakolni, hogy nem keresik-e?
Alapítványunknál a rexiroda@rex.hu e-mail címen tudnak bejelentést tenni mind elveszett, mint talált állatok esetében.
Ehhez kérjük, írják le a következő adatokat, valamint lehetőség szerint csatoljanak egy fényképet az állatról. A kért adatok: elveszett kutyák esetében: elvesztés/megtalálás helye, ideje, Kutya fajtája / jellege, színe, (vélt) életkora, neme, egyedi jegyei (pl.: tetoválás), ismertető jel / felszerelés (pl.: nyakörv, bolhanyakörv), ismert betegség, vagy állatorvosi beavatkozás, bejelentő neve, telefonszáma, e-mail címe.)
 
4. A TALÁLT ÁLLAT HIRDETÉSE
Amennyiben megoldható, mindenképpen javasoljuk a talált állat fotójával, adataival, a megtaláló elérhetőségével, plakátok készítését és azok kihelyezését abban a körzetben ahol az állatot megtalálták. Illetve ugyanezen adatokkal közösségi médiákban való hirdetését!
Sok esetben az állatot elvesztő gazdák abban reménykednek, hogy kedvencük magától hazamegy, így nem mindig jelentik az állat eltűnését az állatvédő szervezeteknél. Mindenképpen hasznos minél több plakát kihelyezése a megtalálás vonzáskörzetében.

HA ELVESZTETTE ÁLLATÁT

1. AZ ELVESZETT ÁLLAT BEJELENTÉSE
Nagyon fontos mielőbb bejelenteni az elveszett állat (és természetesen az elvesztő) adatait azon hatóságoknál, és civil állatvédő szervezeteknél és fórumokon ahol az állatot a megtalálója hirdetheti, illetve célszerű egyúttal megtudakolni, hogy nem találtak-e hasonló állatot?
Alapítványunknál a rexiroda@rex.hu e-mail címen tudnak bejelentést tenni mind elveszett, mint talált állatok esetében.
Javasoljuk, hogy Budapest területén feltétlenül tegyenek bejelentést a Fővárosi Közterület-felügyelet Állategészségügyi Telepén (Cím: 1097 Budapest, Illatos út 23/A. - telefon: 06- 1-347-08-30, illatosut@fori.hu), vidéken pedig érdeklődjenek az önkormányzattal szerződésben álló ebbefogónál/gyepmesteri telepeken.
 
2. AZ ELVESZETT ÁLLAT HIRDETÉSE
Amennyiben megoldható, mindenképpen javasoljuk az elveszett állat fotójával, adataival, a gazda elérhetőségével, plakátok készítését és azok kihelyezését abban a körzetben ahol az állat elveszett. Mindenképpen hasznos minél több plakát kihelyezése az elvesztés vonzáskörzetében. Illetve ugyanezen adatokkal közösségi médiákban való hirdetését!
Elveszett és talált állatok esetében is nagyon fontos, hogy minél több fórumon jelezzék az állat elvesztését illetve megtalálását.
 

A KUTYARUHA CSAK EGY DIVATHÓBORT?

TÉLI KUTYÁS TÉNYEK ÉS TÉVHITEK

Az utóbbi években egyre szeszélyesebb téli időjárás nem csak minket, hanem kedvenceinket is megviseli. Igyekszünk a körülményekhez alkalmazkodni, de olykor mégis rossz döntést hozunk, ami akár az állat megbetegedéséhez is vezethet. A Rex Alapítvány munkatársai ezért most összegyűjtötték a téli kutyatartás leggyakoribb tényeit és tévhiteit, hogy ezzel is segítség a felelős gazdikat a leghidegebb évszak átvészelésében.

Nem feltétlenül lusta az, aki nem sétál

Egyáltalán nem biztos, hogy a lustaság az oka annak, ha házikedvencünk az elmúlt időszakban kevésbé lelkesedik a sétáért. A hirtelen hőmérsékletváltozás és a frontok fellobbanthatják ízületi problémákkal küzdő kedvenceink tüneteit. Erre gyanakodhatunk, ha a jószág reggelente nehezebben kel fel, óvatosan mozog, nem szívesen sétál vagy esetleg sántít. „A tünetek hátterében leggyakrabban az elöregedő ízületetek krónikus gyulladása miatt kialakuló fájdalmak állnak” – emeli ki dr. Király Péter, a Rex Alapítvány alapítója. – „Súlyos esetben az ízületi elfajulás következtében a fájdalom állandósul. Az állat sajgó ízületeit próbálja tehermentesíteni, és ez tartós sántasághoz vezethet. Ha ilyen tüneteket észlelünk, forduljunk állatorvoshoz, aki olyan gyógyszert ad a kutyusnak, amely visszaadja a mozgás örömét, valamint biztonságosan szedhető hosszútávon is.”

A nedves orr nem mindig jó jel
Kutyák és macskák légúti megbetegedéseinek leggyakoribb kiváltó oka vírusfertőzés, melyet nemritkán másodlagos baktériumfertőzés követ.  Tünete lehet eleinte csak orrfolyás, ami később tüsszögéssel, krákogással, köhögéssel és akár étvágytalansággal egészülhet ki. Súlyos esetben láz, nehéz légzés és levertség is kialakulhat. Ha ezeket a tüneteket észleljük mielőbb keressük fel állatorvosunkat, hogy még a szövődmények kialakulása előtt megkezdődhessen a célirányos gyógykezelés.

A kutyaruha nem divathóbort!
A hideg téli napokon a szobakutyákat egyre többen sétáltatják kutyaruhában. Mindez az avatatlan szemek számára divathóbortnak tűnhet, de a valóság az, hogy a törzset védő öltözéknek fontos szerepe van a meghűléses betegségek megelőzésében. „A lakásban tartott kutyák bundáját impregnáló faggyúréteg a gyakoribb fürdés következményeként rendszerint vékonyabb, így kevésbé véd a zord időjárás viszontagságaitól. Esőben, hóban jó szolgálatot tesz a bélelt és vízálló kutyaruha, mely mind a hidegtől, mind a nedvességtől megóvja kedvencünket” – emelte ki Király doktor.

A kutyacipő azért tényleg túlzás?
A jeges, havas utcán sétáltatott állatok egyik legnagyobb ellensége a só, amely kimarhatja a talpukat. Négylábú családtagjaink védelmében ajánlatos a sóval felszórt helyeket elkerülni, valamint a séták után kedvencünk tappancsát rendszeresen megtisztítani, majd tappancskrémmel bekenni. Ha elkerülhetetlen a veszélyes utca, egy cipőcskével is megóvhatjuk a kutyusok lábát. A manapság kapható masszív, vízálló, kutyacipő praktikus viselet, mely a téli időszakban sómarástól és jégszilánkoktól egyaránt megvédi a kutya mancsát.
A fentiek mellett a legfontosabb, hogy felelős állattartóként ha megtörtént a baj, ne próbáljuk saját elképzeléseink vagy épp az interneten talált tanácsok alapján kezelni kedvencünket! Nagyon fontos, hogy legyen szó egy megfázásról vagy egy sebesült tappancsról, a tünetek jelentkezésének korai időszakában forduljunk szakemberhez, hisz ez a korrekt diagnózis és a sikeres gyógykezelés záloga.

Támogatom a rex alapítványt
forinttal!